Czas urządzić pokój dziecka – czego będzie potrzebować?

W zależności od wieku, potrzeb i preferencji dziecka jego pokój będzie wyglądał inaczej. Obecnie rodzice mają ogromny wachlarz wyboru, jeśli chodzi o wybór mebli dziecięcych, dzięki czemu można stworzyć wymarzoną aranżację. Walory estetyczne to jedno, ale bardzo ważne są parametry użytkowe. Meble do pokoju dziecka mają być nie tylko ładne, ale przede wszystkim ergonomiczne, bezpieczne, praktyczne i funkcjonalne.

Jakie powinny być meble do pokoju dziecięcego?

Kierowanie się przy zakupie mebli wyłącznie ceną lub designem, mija się z celem. Wybierając meble dziecięce, należy mieć na uwadze to, aby były one przede wszystkim:

• Funkcjonalne – pomieściły wszystkie zabawki i ubrania, łatwo się otwierały, były dopasowane do wieku podopiecznego. Warto wybrać meble z regulowanymi szafkami i regałami, aby je dostosować do wzrostu pociechy, który przecież cały czas się zmienia.
• Uniwersalne – takie, które posłużą użytkownikowi przez wiele lat. Najlepiej sprawdzą się meble w stonowanej, uniwersalnej kolorystyce, czyli drewniane/szare/białe.
• Bezpieczne – ich użytkowanie nie może stwarzać jakichkolwiek trudności. Meble muszą być stabilne, wykonane z wysokiej jakości materiałów. Nie mogą mieć żadnych ostrych elementów ani się chybotać. Znaczenie ma trwałość surowca, z którego zostały zrobione oraz nietoksyczność.

Wybieramy meble do pokoju dziecka – co przyda się każdemu podopiecznemu?

Każde dziecko przestaje być niemowlakiem, wobec czego potrzebować będzie odpowiedniego łóżka. Najlepiej od razu kupić takie, które posłuży mu przez następne lata. Nawet trzylatek może już spać na pełnowymiarowym łóżku. W pokoju dziecięcym nie może zabraknąć praktycznej komody z pojemnymi szufladami. Tym bardziej, jeśli nie ma miejsca na tradycyjną szafę. Dzieci w wieku szkolnym potrzebują ergonomicznego biura i krzesła. Należy dopasować meble do wieku pociechy. Zaleca się kupić fotel z pełną regulacją – oparcia, wysokości i podłokietników. Stabilność zapewni pięcioramienna podstawa, na kółkach dobranych do rodzaju powierzchni, po której będą się poruszały. Biurko z regulowanym blatem również będzie świetną opcją.

Mile widziane będą również regały, aby można było mieć łatwy i przejrzysty dostęp do potrzebnych przedmiotów. Dzieciom bardzo przydadzą się również organizery, pudełka, skrzynie do przechowywania z miękkim siedziskiem. Pociechy uwielbiają różnego typu schowki, w których można sprytnie ukryć swoje skarby. Stolik i pufa z kolei przydadzą się w strefie rozrywki, szczególnie podczas wizyty rówieśników. Wspaniale sprawdzają się miękkie i elastyczne worki sako, które mogą przypominać kształtem i designem piłkę lub jakieś zwierzę. Dostępne są w wielu kolorach i wzorach, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.

Comments are closed.