Jak wybrać sofę do codziennego spania?

Profesjonalni projektanci nie lubią, aby sofa była głównym miejscem do spania. W końcu dobry, zdrowy sen jest ważniejszy niż posiadanie kilku metrów kwadratowych do dyspozycji. Czasem jednak wymaga tego sytuacja — na przykład, gdy w dwupokojowym mieszkaniu trzeba zaaranżować salon i zapewnić miejsce do spania dla gości lub odwiedzających krewnych.

Jakie cechy powinny posiadać tego typu meble?

  • Wygoda. Pierwszy punkt na liście, jeśli mówimy o śnie i codziennym użytkowaniu. W przeciwnym razie trzeba będzie pożegnać się ze zdrowymi plecami, szyją, a w konsekwencji z dobrym zdrowiem.
  • Długi okres użytkowania. W tym celu należy wybrać model z niezawodną i wysokiej jakości ramą drewnianą.  Wtedy będzie się ona swobodnie rozkładać się przez cały czas swojego życia, nie będzie się „ściskać” i nie będzie się deformować.
  • Funkcjonalność, czyli obecność dodatkowych opcji. Na przykład szuflady na bieliznę lub systemy przechowywania. Czasami robią szuflady w bocznych ścianach, na przykład na barek. Albo półki — na książki lub akcesoria.
stolik kawowy rozkładany

Jak wybrać sofę do spania według rozmiaru?

Aby czuć się komfortowo, miejsce do spania dla jednej osoby nie powinno mieć mniej niż 140 cm szerokości i 200 cm długości. A modele podwójne — 160 cm szerokości. Należy zwrócić na to uwagę przy wyborze i sprawdzić, czy będzie wygodnie po rozłożeniu.

Kształt

Wszystkie meble z tej kategorii dzielą się na dwa rodzaje: proste i narożne. Prosta konstrukcja nie zajmuje dużo miejsca po złożeniu. Jest to ważne w małych mieszkaniach. Sofa składa się do przodu i jest odpowiednia nawet dla dwóch osób.

Konstrukcja narożna jest większa i zajmuje więcej miejsca po złożeniu, ale jako zamiennik łóżka ten model jest najlepszy — po rozłożeniu przestrzeń do spania jest większa i przytulniejsza.

Wypełniacz

Sprężyny nadają sprężystość i mają właściwości ortopedyczne. Niestety, mogą one skrzypieć, a także dość szybko zużywać się, pękać, a nawet dziurawić zewnętrzną tapicerkę. Ale to nie jest powód, aby je porzucić, trzeba tylko wybrać opcje wysokiej jakości.

Wypełniacze wykonane z pianki, sinteponu i podobnych materiałów

Silikon, guma piankowa, sintepon, lateks. Pierwsze trzy opcje są wygodne, ponieważ są miękkie. Wypełniacz często jednak wiotczeje i traci swój kształt, wtedy należy go wymienić. Dlatego nie nadają się do stałego użytkowania — z powodu osiadania sztywna podstawa będzie stale odczuwalna.

Comments are closed.