Jak wybrać stół do jadalni?

Stół do jadalni to jeden z najważniejszych mebli. To przy nim domownicy spożywają codziennie posiłki, więc powinien być estetyczny i funkcjonalny. Na co zwrócić uwagę przed jego zakupem?

Jak dobrać stół do wielkości pomieszczenia?

By stół do jadalni spełniał swoją funkcję, w pierwszej kolejności powinno się wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia. W zależności od dostępnej przestrzeni należy wybrać kształt mebla. Można zdecydować się na:

  • stół okrągły – pasuje do większości pomieszczeń, powinien stać w centralnej części jadalni, a nie np. pod ścianą; jest to opcja bezpieczniejsza dla dzieci,
  • stół prostokątny lub kwadratowy – można go ustawić zarówno w centralnej części jadalni, jak i pod ścianą, nadaje się do spożywania posiłków oraz pracy; nie każde miejsce przy takim stole jest jednak tak samo komfortowe, również prowadzenie rozmowy między osobami siedzącymi po przeciwległych stronach może być utrudnione.

Jaki materiał stołu do jadalni wybrać?

Stoły do jadalni produkowane są z różnych materiałów. Warto zastanowić się nad przeznaczeniem mebla. Najczęściej można spotkać:

  • stół z litego drewna – są eleganckie, trwałe i ekologiczne, a także unikatowe, ponieważ nie ma dwóch takich samych kawałków drewna; wyglądają dobrze nawet po wielu latach użytkowania, zarysowania łatwo jest usunąć, codzienne czyszczenie nie należy do najtrudniejszych zadań,
  • stół z blatem laminowanym – zaletą laminowanych blatów jest ich lekkość, są znacznie lżejsze od tych wykonanych z drewna, dlatego taki stół można z łatwością przesunąć lub przenieść; klientów przyciąga także ich atrakcyjna cena,
  • stół z blatem szklanym – nadaje się do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz, jest elegancki i praktyczny; szkło może jednak łatwo ulec uszkodzeniu, widać na nim także zabrudzenia czy odciski palców, dlatego wymaga szczególnej uwagi podczas czyszczenia.
stół do jadalni

Podsumowanie

Wybór stołu do jadalni powinien zależeć od potrzeb użytkownika. Każdy model będzie pasował do innego wnętrza. Należy także uwzględnić, czy mebel będzie służył jedynie do spożywania posiłków, czy również np. do pracy.

Comments are closed.