Komoda – jaką wybrać do salonu?

Komoda to mebel, który swoje początki miał już w siedemnastym wieku. Oczywiście wtedy wyglądała ona nieco inaczej, jednak jej funkcje się nie zmieniły. Jest to jeden z najbardziej uniwersalnych mebli. Z powodzeniem może służyć jako półka pod telewizor w salonie, szafka na ubrania w pokoju dziecięcym, czy nawet miejsce na kosmetyki w łazience. Zastosowań jest o wiele więcej i sprawdzi się ona praktycznie w każdym pomieszczeniu. Czym się kierować, przy wyborze komody do salonu? 

Wymiary komody 

Tutaj wszystko zależy od miejsca i ilości wolnej przestrzeni. Komoda musi pasować do danego pomieszczenia i nie przeszkadzać w codziennym poruszaniu się po nim. Na początku warto zastanowić się na typem mebla. Czy ma to być komoda pionowa, czy pozioma? Ta druga lepiej sprawdzi się w większych pomieszczeniach i najczęściej wybierana jest właśnie do salonu. Ze względu na dużą powierzchnię może służyć jako szafka RTV pod telewizor. Dodatkowo można ustawić na niej przedmioty dekoracyjne lub inny sprzęt taki jak na przykład głośniki. Natomiast jeśli salon jest bardzo mały, warto zastanowić się nad komodą pionową. Nie zajmie ona dużo miejsca, a jeśli posiada odpowiednią ilość szuflad, może pomieścić w środku równie dużo rzeczy. 

Funkcjonalność 

komody

Przed zakupem trzeba zastanowić się, do czego komoda właściwie ma służyć. Tego typu mebel w salonie służy zazwyczaj jako szafka pod telewizor lub element ozdobny, jednak podstawową jej funkcją od zawsze było przechowywanie. Warto pomyśleć nad jej pojemnością i rozkładem szuflad czy szafek. Może być to doskonałe miejsce na różne przedmioty, które nie mieszczą się w innych pomieszczeniach, na przykład w kuchni. Komoda w pokoju dziennym często wykorzystywana jest jako schowek na obrusy, serwetki lub naczynia. W takiej sytuacji szuflady powinny być głębokie i przestronne. W przypadku przechowywania w komodzie przedmiotów, które niekoniecznie nadają się do eksponowania, trzeba oczywiście wybrać opcję z zamykanymi drzwiami (nieszklanymi). 

Walory estetyczne 

Komoda to ważny element aranżacji, zwłaszcza jeśli służy jako szafka pod telewizor. Wtedy dużo uwagi skupia skupia się właśnie na tej części pomieszczenia. Przy wyborze komody, oprócz własnych preferencji i upodobań należy też wziąć pod uwagę styl danego pomieszczenia. Powinna być ona dopasowana stylistycznie do pozostałych mebli. Ważny jest zarówno kolor jak i sposób wykonania. 

Comments are closed.