Źródła światła w domowych wnętrzach – co wybrać?

W celu zapewnienia sobie wygody koniecznością staje się dobranie odpowiedniego oświetlenia wewnętrznego. Znaczenie ma nie tylko rodzaj źródła światła, ale też jego lokalizacja. Obecnie nie ma najmniejszego problemu z dopasowaniem oświetlenia do wnętrza, niezależnie od tego, w jakim stylu zostało ono urządzone. Możliwości aranżacyjnych jest wiele, co pozwala na stworzenie wymarzonego wystroju w dowolnym pomieszczeniu – salonie, sypialni, kuchni, gabinecie czy nawet w przedpokoju.

Na jakie zdecydować się oświetlenie wewnętrzne?

Obecnie trudno wyobrazić sobie chodzenie spać zaraz po zmroku, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy tak szybko robi się ciemno, a obowiązków jest wiele, nie mówiąc o licznych przyjemnościach. Po powrocie z pracy ma się ochotę coś zjeść, odpocząć, zadbać o higienę i umysł, obejrzeć coś w telewizji/na komputerze czy przeczytać książkę. Każdy ma swoje przyzwyczajenia, potrzeby i preferencje, dlatego nie może zabraknąć w domu różnych źródeł światła sztucznego. Warto zadbać o to, aby były one jak najbardziej zbliżone do światła naturalnego. Inne oświetlenie sprawdzi się podczas przygotowywania posiłków, sprzątania, spotkania z gośćmi, nauki, kąpania się czy relaksu. Istotne będzie to, aby umiejętnie je dobrać, co przełoży się na komfort w codziennym życiu.

oświetlenie

W kuchni i łazience odpowiednie będzie oświetlenie punktowe, z kolei w salonie czy sypialni mile widziane są duże lampy. Uniwersalnym rozwiązaniem jest oświetlenie podłogowe, które może zostać zamontowane także na schodach. Zadaniem oświetlenia głównego jest doświetlenie całego pomieszczenia, stworzenie świetlnego tła. Powinno znajdować się w centralnej części – np. w postaci żyrandoli. Do miejscowego doświetlenia różnych stref w pomieszczeniu nieocenione są różnej wielkości lampy. Istotne będzie to, aby skierować ich światło na konkretny obszar. Nie może też zabraknąć dekoracyjnych źródeł światła, które dodadzą charakteru aranżacji i pomogą stworzyć nastrojowy klimat. Są nieocenione do wyeksponowania detali w pomieszczeniu, takich jak chociażby obrazy, rośliny czy inne ozdoby. Dobrej jakości oświetlenie dostępne jest na https://www.sfmeble.pl/c/oswietlenie.

Barwa światła ma znaczenie

W przypadku wybierania źródła światła znaczenie mają nie tylko jego walory estetyczne, ale też barwa – może być ciepła lub zimna. Do stworzenia nastrojowego klimatu, warunków sprzyjających odpoczynkowi i relaksowi, warto wybrać ciepłe światło. Z kolei w miejscach, gdzie wymagane jest skupienie, zdecydowanie lepiej sprawdzi się zimne światło – podczas nauki czy pracy. W przypadku oświetlenia ogólnego najlepszym rozwiązaniem okazuje się neutralna barwa światła.

Comments are closed.